Jak krok po kroku wygląda komornicza licytacja

W dobie kryzysu niewiele osób może pozwolić sobie na zakup nieruchomości czy pojazdów stąd obecnie coraz więcej osób interesuje się mieszkaniami z aukcji komorniczych. Czy zakup mieszkania na licytacji komorniczej to dobra okazja czy pułapka? Przystępując do udziału w licytacji każdy chętny, powinien mieć chociaż ogólne rozeznanie w przepisach dotyczących tego, jak licytacja będzie przeprowadzona. Wyjaśniamy, jak wygląda ta procedura i na co trzeba uważać.

Licytacja przez komornika

Wierzyciel lub kancelaria prawna w imieniu swojego klienta ma prawo po skutecznie zakończonym postępowaniu sądowym wkroczyć na ścieżkę egzekucji komorniczej. Komornik na początek ustala wartość mieszkania, jeżeli potrzebuje wiedzy specjalistycznej to wtedy powołuje biegłego. Następnie informacje o komorniczych licytacjach nieruchomości muszą być zamieszczane na portalu Krajowej Rady Komorniczej. Komornik powinien również ogłosić licytację co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem przynajmniej w budynku sądowym, w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości. Zwykle w obwieszczeniu znajdują się informacje o możliwości oglądania nieruchomości, która ma być zbyta.

W obwieszczeniu powinny się znajdować również poniższe informacje:

  • termin licytacji,
  • miejsce przeprowadzenia licytacji,
  • przedmiot (rzeczy podlegające sprzedaży),
  • warunki licytacji,
  • sumę oszacowania i cenę wywołania.

Licytacje komornicze przez Internet

Jak zapowiada Krajowa Rada Komornicza w tym roku ma ruszyć system do e-licytacja ruchomości. Oznacza to, że Krajowa Rada chce uruchomić licytacje przez Internet. Początkowo będą to tylko ruchomości – samochody, biżuteria, meble czy sprzęt elektroniczny. W dalszej perspektywie KRK planuje również licytacje zajętych nieruchomości przez internet. Jest to zdecydowanie szansa dla łowców okazji.

Należy przy tym uważać na fałszywe licytacje nieruchomości – to ostrzeżenie Krajowej Rady Komorniczej – która zwraca uwagę na problem ogłoszeń o licytacjach mieszkań i domów, które pojawiają się w internecie.

Czy warto brać udział w licytacjach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele osób rozważa przystąpienie do tego typu licytacji, ale nie każdy wie, jak się do tego zabrać. Ruchomości czy też nieruchomości od komornika kuszą ceną, ale są inwestycją często ryzykowną. W licytacji komorniczej mieszkania może wziąć udział każdy, jednak łowcy okazji, którzy chcą kupić tanie lokum dla siebie, powinni wiedzieć, że nie będzie łatwo. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym nie wymagają poświadczenia.

Jeśli już znajdziemy ofertę marzeń, czy to przez stronę, czy inne źródło, warto chwilę ochłonąć i porównać cenę z ogłoszenia komorniczego z cenami mieszkań w tej samej okolicy – czy jest ona odpowiednio niższa. Może się również zdarzyć, że dłużnik, nie do końca pogodzony ze swoją sytuacją, nie chce dobrowolnie opuścić lokalu, albo np. przed wyjściem mocno go zdewastuje. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie licytacji komorniczych lub potrzebujemy w swojej sprawie pomocy lub sprawdzonej informacji warto zgłosić się do kancelarii adwokackiej w swojej okolicy.

Wiele osób na słowo komornik się wzdryga, okazuje się jednak, że śledzenie obwieszczeń na stronie Krajowej Rady Komorniczej i znajomość rynku nieruchomości potrafi być dobrym sposobem inwestowania. Często korzystają z nich osoby, które chcą nabyć swoje wymarzone cztery kąty, za okazyjną cenę.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *