Przygotowania do rozwodu w czterech krokach

Rozwód jest bardzo ciężkim okresem w życiu człowieka, wpływającym negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne jego i jego otoczenia, ale i na zdrowie fizyczne obu stron. Jest to żmudny proces, który charakteryzuje się bardzo ciężkim do przeżycia okresie emocjonalnym. Całe przygotowanie do niego, można sprowadzić do czterech kroków, które odpowiednio przemyślane i realizowane, są w stanie doprowadzić do stosunkowo spokojnego przeżycia tego burzliwego okresu. 

 1. Odpowiednie przemyślenie samej decyzji o rozwodzie

  Rozwód w Polsce, w ostatnich latach staje się końcem coraz większej ilości małżeństw, mimo, że sporo z nich odnajduje nić porozumienia i stara się naprawić swoją rodzinę, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy chce się podjąć tak radykalny krok. Zdarza się, że zbyt duża dawka emocji doprowadza do rozbicia par, które mogłyby odbudować swoją relację. Zdarza się również, że chłodne spojrzenie na sprawę doświadczonego w takich sprawach adwokata, który ma reprezentować osobę starającą się o prawne rozwiązanie małżeństwa, zmienia jej decyzję.
  Z drugiej strony – istnieją przecież rany, jak chociażby zdrady, które nie chcą się zabliźnić i rozwód to jedyny sposób na rozwiązanie sprawy i zakończenie, nierzadko, toksycznej relacji.

 2. Znalezienie wsparcia w bliskich osobach

  Rozwód negatywnie wpływa na psychikę człowieka, nierzadko powodując traumę, dlatego po podjęciu decyzji o rozwodzie, warto skontaktować się z bliskimi osobami i przedstawić im swój plan, przygotowując ich na to, że w najbliższym czasie każda ich pomoc będzie bezcenna. W przypadku, gdy ma się dzieci, batalia jest o wiele cięższa, ponieważ i one muszą być gotowe na długi i żmudny proces.
  W przypadku, gdy dzieci są ofiarą przemocy (bez znaczenia czy psychicznej, czy fizycznej), warto skontaktować się z psychologiem dziecięcym, jeszcze przed złożeniem pozwu.

 3. Kontakt z kancelarią prawną

  Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto znaleźć wsparcie w profesjonalistach, którzy pomogą w uzyskaniu rozwodu. Praktycznie w każdym mieście można znaleźć osobę, która zna się na prawie i pracuje jako prawnik w zakresie rozwiązywania spraw rozwodowych – pomogą uzyskać różnego rodzaju korzyści, nie tylko dla swojego klienta (w przypadku orzeczenia winy), ale i dla dzieci.
  Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto skorzystać z usług profesjonalisty – ze względu na duży ładunek emocjonalny, który niesie za sobą irracjonalne działania, które mogą negatywnie wpłynąć na wyrok sądu, a radca czy adwokat prowadzący sprawę, potrafi wpłynąć zarówno na swojego klienta, jak i potencjalnych świadków oraz nie będzie patrzył na sprawę przez pryzmat osoby, którą reprezentuje jego kancelaria.

 4. Przygotowanie dokumentów do rozwodu

  Mimo, że Polskie prawo nie przewiduje konieczności przedstawienia jakiejkolwiek dokumentacji przy składania pozwu i starania się o uzyskanie formalnego rozpadu pożycia małżeńskiego, to w pewnych przypadkach, konieczne będzie przedstawienie kilku druków urzędowych czy innych danych, w zależności od sprawy. O jakie dokumenty poprosi radca lub adwokat, będący naszym pełnomocnikiem nas przed sądem?

  • W większości spraw konieczne będzie przedstawienie aktu małżeństwa, a w przypadku posiadania wspólnych dzieci – również ich akty urodzenia. Przydadzą się również wszelkie dowody, świadczące o rozpadzie wspólnego pożycia małżeńskiego.
  • W przypadku, gdy sąd ma orzec o alimentach warto przestawić wszystkie dokumenty potwierdzające dochody obojga małżonków, koszty utrzymania wspólnego gospodarstwa domowego i (jeśli są) dzieci.
  • W przypadku, gdy rozwód ma być orzeczony z winy współmałżonka konieczne będzie przedstawienie dowodów potwierdzających jego patologiczne zachowania, takie jak znęcanie się, stosowanie przemocy czy nadużywanie alkoholu, czy niewierność (wszelkiego rodzaju zdjęcia etc). W przypadku, gdy współmałżonek stosował wobec drugiej osoby lub dzieci przemoc fizyczną lub psychiczną, konieczna będzie opinia biegłyc

Więcej na stronie https://dm-adwokaci.pl/uslugi-adwokackie/prawo-rodzinne/

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *