Separacja, czy rozwód? Adwokat tłumaczy podstawowe kwestie, związane z tymi pojęciami.

Małżonkowie, którzy nie widzą swojej wspólnej przyszłości, mają dwie drogi rozwiązania swoich więzi – rozwód lub separację. Choć ta druga jest mniej skomplikowaną, ale równie skuteczną formą oddzielenia się od swojego partnera, to właśnie na rozwód decyduje się więcej par. Pracujący na co dzień w mieście Katowice adwokat wyjaśni, jak należy rozumieć oba pojęcia, jakie występują pomiędzy nimi różnice oraz która z decyzji będzie bardziej odpowiednia w danej sytuacji?

Pojęcie separacji i rozwodu w świetle prawa

Według art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód może nastąpić tylko wtedy, gdy pomiędzy partnerami doszło do zupełnego oraz trwałego rozkładu pożycia. Art. 61 tego samego kodeksu reguluje z kolei, że separacja może być orzeczona już w momencie zupełnego (niekoniecznie trwałego) rozkładu pożycia. Decyzja sądu o orzeczeniu każdego z nich niesie inne skutki dla byłych partnerów. Rozwód otwiera im drogę do ponownego zawarcia związku małżeńskiego. W przypadku separacji nie może być o tym mowy.

Separacja to „łatwiejsza” alternatywa dla rozwodu?

Z roku na rok w mieście Katowice rozwód bierze coraz więcej małżeństw. Zamiast decydować się na separację, za stosowne uważają całkowite ustanie więzi małżeńskiej z partnerem. Nie oznacza to jednak, że rozwód jest mniej skomplikowaną kwestią od separacji i łatwiej jest się o niego ubiegać. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie. Jedną z decydujących o tym determinant jest zgoda małżonka. W celu uzyskania rozwodu konieczne jest, by obie strony wyraziły wolę rozwiązania małżeństwa, co nie zawsze ma miejsce. Do separacji wystarczy wola tylko jednego z partnerów. Nie oznacza to jednak, że sprawy dotyczące separacji zawsze kończą się satysfakcjonującym wynikiem. Sąd może zdecydować o wstrzymaniu decyzji o rozwiązaniu więzi małżeńskich, jeśli w jej wyniku ucierpiałyby wspólne dzieci, bądź gdy wystąpią inne ważne przesłanki. Zalicza się do nich m.in. ciężkie choroby.

Kiedy separacja będzie lepszą decyzją?

Decyzja o charakterze wniosku składanego w sądzie zależy od wielu czynników. Jednym z nich może być stopień porozumienia małżonków. Separacja może być alternatywą dla rozwodu w momencie, gdy partner nie zgadza się na całkowite ustanie więzi małżeńskiej. W tym wypadku jego zgoda nie będzie bowiem wymagana. Decyzję podjąć warto także w oparciu o własne wyobrażenie przyszłości. Jeśli istnieje choć cień szans, że separacja naprawi relacje pomiędzy małżonkami, to nie warto decydować się na rozwód. Można wnioskować o niego dopiero po „okresie próbnym”, za który przyjąć można separację.

Kwestie ustalane podczas separacji

Warto pamiętać, że nie tylko podczas rozwodu, ale także w czasie separacji ustala się określone kwestie, które dotąd łączyły małżonków. Strony muszą porozumieć się między innymi, co do wspólnych spraw majątkowych, czy praw i obowiązków wobec dzieci. Rozprawa o separacje może tym samym regulować sposób opieki nad małoletnimi, czy wysokość płaconych alimentów. W tym wypadku mamy do czynienia z podobną procedurą, co w przypadku spraw rozwodowych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *