Odrzucenie spadku – jak to zrobić?

Niejednokrotnie bywa tak, że spadkobiercy nie opłaca się przyjąć spadku po zmarłej osobie. Dlaczego? Często okazuje się, że pozostawiony spadek to wyłącznie długi, których nie jesteśmy w stanie spłacić. Właśnie dlatego składa się odpowiedni wniosek o odrzucenie spadku. Jak tego dokonać, aby uniknąć długów związanych ze spadkiem zmarłej osoby?

Co mówi Kodeks Cywilny?

Spadek zostaje nabyty przez spadkobiercę równocześnie z chwilą śmierci spadkodawcy. W związku z tym spadkobierca przejmuje również wszystkie zobowiązania majątkowe zmarłego. Jak już wspomnieliśmy, często okazuje się, że zmarły posiadał znaczne długi, które są większe niż jego cały majątek. Spadkobierca może w takim wypadku odrzucić spadek poprzez specjalne oświadczenie. Dzięki temu osoba, która zrezygnowała z dziedziczenia zostaje wyłączona z prawa spadkowego – zobowiązania przechodzą na dalszych spadkobierców (chyba, że oni również odrzucą spadek).

Kiedy należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

Podobnie jak oświadczenie o przyjęciu spadku, dokument poświadczający odrzucenie spadku należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że jesteśmy spadkobiercą. Pamiętajmy więc, że termin ten biegnie indywidualnie dla każdego z potencjalnych spadkobierców.

Od kiedy liczy się termin złożenia oświadczenia?

Pierwszym dniem okresu składania oświadczenia odrzucenia spadku może być dzień, w którym dowiedzieliśmy się o śmierci spadkodawcy. Chwilą tą może być również moment, w którym otrzymaliśmy wiadomość o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, który miał do niego pierwszeństwo. Kolejną możliwością jest dzień, w którym dowiedzieliśmy się o istnieniu testamentu, jednak wiadomość ta musi być poprzedzona informacją o śmierci spadkodawcy.

Co dzieje się w wypadku bierności spadkobiercy?

Pamiętajmy, że oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku nie jest obowiązkiem. Po przekroczeniu terminu, w którym mogliśmy złożyć oświadczenie, nabywamy spadek zmarłej osoby, jednak z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Jest to sytuacja korzystniejsza niż sprzed 18 października 2015 roku, kiedy to przejmowaliśmy wszystkie zobowiązania spadkodawcy

Gdzie złożyć oświadczenie odrzucenia spadku?

W celu złożenia tego oświadczenia mamy dwie możliwości. Możemy złożyć wniosek przed sądem lub udać się do notariusza.

Droga sądowa charakteryzuje się dłuższym czasem przyjęcia oświadczenia, jednak jest tańsza. Możliwe jest również, że sąd wyznaczy termin rozprawy na dzień, w którym minie okres sześciu miesięcy od dowiedzenia się o spadku. Złożenie wniosku do sądu kosztuje 50 złotych.

Odrzucając spadek przed notariuszem zapłacimy niewiele więcej (mniej więcej 61,50 zł plus ewentualne koszty wypisów aktu notarialnego) i zakończymy sprawę nawet w jeden dzień.

 

Jeżeli mają Państwo problem związany z prawem spadkowym, polecamy poradzić się profesjonalistów w tej dziedzinie – odrzucenie spadku Poznań.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *