Udane małżeństwo jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na życie człowieka. Każdy chciałby żyć w szczęśliwym związku, który będzie trwał przez całe życie. Niestety jednak czasem zdarza się, że ludzie którzy wzięli ślub po pewnym czasie orientują się, że do siebie nie pasują. Bardzo często w takich sytuacjach dochodzi do rozwodów. Jednak rozwody najczęściej zostają orzekana w procesach cywilnych. Nieco trudniej uzyskać jest rozwód kościelny.
Proces ten nie jest taki jak w przypadku procesu cywilnego, jednak także są pewne podobieństwa. Dla każdej ze stron może na przykład pracować adwokat. Rozwód kościelny jest długotrwałym procesem. Nie jest on prosty do przeprowadzenia, nie jest także łatwo otrzymać taki rozwód. Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest udanie się do kurii, gdzie można złożyć skargę małżeńską. Zanim jednak wybierzesz się do kurii musisz wiedzieć, że otrzymanie rozwodu może potrwać nawet kilka lat.
Unieważnienie małżeństw przez kościół musi być poprzedzone spełnieniem pewnych warunków. Warunki te są ściśle określone. Nie każde małżeństwo według prawa kanonicznego można unieważnić. Poniżej przedstawiamy jak uzyskać rozwód kościelny, co trzeba w tym celu zrobić. Powody rozwodu kościelnego, które dopuszcza Kodeks Prawa Kanonicznego to:
- przeszkody zrywające
- wadliwość procedury zawarcia małżeństwa
- wady zgody małżeńskiej
Przeszkody zrywające to:
- zbyt młody wiek osób biorących ślub
- wyznawanie przez nich różnych religii
- impotencja
- istniejący już związek małżeński
- przynależność do zakonu
- przyjęcie święceń kapłańskich
- pokrewieństwo
- powinowactwo
- związek osób spokrewnionych prawnie
- przyzwoitość publiczna
Jeżeli jedna z powyższych przeszkód istniała w czasie zawierani małżeństwa, można taki ślub kościelny unieważnić.
Aktualnie unieważnienie małżeństw jest orzekane przede wszystkim na podstawie wad zgody małżeńskiej. Jest to sytuacja gdy mąż lub żona w trakcie zawarcia małżeństwa składają przysięgę, która jest wadliwa. Może to być świadome lub nieświadome.
Powody rozwodów kościelnych za każdym razem interpretowane są w sposób indywidualny. Jeżeli ktoś chce unieważnić ślub powinien zgłosić się do sądu biskupiego. Sąd taki przesłucha męża i żonę, trzeba będzie często dostarczać różne dowody. Za dowody można uznać zeznania świadków, opinie biegłych, korespondencje, dokumentacje medyczną.
W momencie rozprawy, która różni się od tej w sądzie cywilnym zbierany jest jedynie materiał dowodowy. Na sali rozprawy znajdują się jedynie sędziowie, rzecznik sprawiedliwości, obrońca małżeństwa, notariusz, a czasem również adwokat każdej ze stron.
Całkowity koszt rozwodu kościelnego może zamknąć się w kwocie kilku tysięcy złotych.
Jak widzimy kościół niezbyt przychylnie podchodzi do rozwodów, toteż nie ułatwia ich uzyskania. Osoby chcące się rozwieść zgodnie z zasadami prawa kanonicznego muszą uzbroić się w cierpliwość.