Forum Prawne

Kiedy warto skorzystać z forum prawnego?

W Internecie jest dostępnych wiele for, na których możemy zadawać różnego rodzaju pytania natury prawnej i w stosunkowo niedługim czasie uzyskać na nie odpowiedź. Często korzystają z tego typu opcji osoby, które mają nieskomplikowane wątpliwości dotyczące przepisów. Niekiedy także jest to jedyna okazja, aby bezpłatnie otrzymać poradę prawną. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Koszty i czas oczekiwania

Na forach prawnych zazwyczaj można udzielać się całkowicie bezpłatnie, wobec tego uboższa część społeczeństwa chętnie korzysta z takiego rozwiązania. Jednak również osoby, które zwyczajnie nie są pewne, czy ich sprawa kwalifikuje się do prawnika, czy kancelarii, wolą najpierw zasięgnąć opinii na forum. Brak kosztów zachęca do zadania pytania – skoro to nic nie kosztuje, to być może sprawa się wyjaśni i nie będzie trzeba inwestować? Poza tym, istotny jest również czas oczekiwania. Nieraz można uzyskać odpowiedź naprawdę szybko. To – oczywiście – zależy akurat od tego, czy inni użytkownicy będą chcieli pomóc i doradzić.

Prywatność w sieci

Niewątpliwą wadą korzystania z różnego rodzaju for prawnych jest jednak to, że aby uzyskać wartościową poradę prawną, często niezbędny jest dokładny opis stanu faktycznego i wszystkich towarzyszących mu okoliczności, które mogą mieć jakiekolwiek znaczenie. Jeżeli zwyczajnie dywagujemy nad interpretacją konkretnego przepisu prawa, nie stanowi to większego problemu. W przypadku jednak, kiedy mamy do czynienia ze skomplikowaną sprawą, w której być może złamaliśmy prawo, raczej nierozsądnym wyjściem wydaje się opowiadanie o tym publicznie w Internecie. W końcu na forum prawne nie obowiązuje tajemnica adwokacka.

Jakość porad prawnych w sieci

Jeżeli odpowiedzi na nasze pytanie udziela nam prawnik z kancelarii, czy ktoś pracujący w zawodzie i mający odpowiednie kwalifikacje, to bardzo dobrze. W sieci jednak niejednokrotnie trudno to zweryfikować, a na forach prawnych udzielają się przecież nie tylko adwokaci, ale również zwykli zjadacze chleba, pasjonaci prawa z zamiłowania, a z zawodu zupełnie niezwiązani z kodeksami i ich interpretacjami ludzie. Ich pomoc często może być przydatna, ale raczej w nieskomplikowanych, oczywistych sprawach. W innym przypadku lepiej udać się do radcy prawnego, czy kogoś, kto prawo praktykuje na co dzień i ma do czynienia ze wszelkimi jego aspektami.

Rozbieżność opinii

To akurat problem obecny zarówno wśród profesjonalistów, jak i całkowitych laików. Interpretacja przepisów jest trudną sztuką, jednak większe zaufanie powinniśmy mieć do opinii obeznanych zawodowców, niż przypadkowych osób udzielających porad w Internecie jako hobby. Dlatego też, jeśli mamy proste pytanie – możemy spróbować zasięgnąć opinii na forum. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni podanych informacji, albo nasza sprawa jest trudna – lepiej zdać się na osoby z wykształceniem prawniczym.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *