ulga mieszkaniowa

Kiedy można skorzystać z ulgi mieszkaniowej?

Zbycie nieruchomości a podatek

Sprzedaż nieruchomości zazwyczaj wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Jest jednak również dobra wiadomość – w określonych przypadkach istnieje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Niestety, warunki skorzystania z ulgi, jak również wysokość kwoty, która będzie zwolniona z opodatkowania, jest często sprawą dosyć skomplikowaną. W przypadku, kiedy nie orientujemy się zbyt dobrze w przepisach podatkowych, najlepiej skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Prawnik wyjaśni nam tajniki ulgi podatkowej i – po spełnieniu warunków – będziemy mogli z niej skorzystać bez obaw.

Co należy wiedzieć odnośnie sprzedaży nieruchomości w PIT?

Ci, którzy jeszcze nigdy w życiu nie sprzedawali nieruchomości, nie mają odpowiedniego rozeznania w przepisach prawa, które obowiązują w tym zakresie. Przychód z tego tytułu rozliczamy na druku PIT-39. Jeżeli chodzi o podatki – w przypadku zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej nabycia (lub też wybudowania) jesteśmy zobowiązani do wykazania przychodu w deklaracji i zapłaty należnego podatku. Okres pięciu lat oblicza się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie danej nieruchomości. Oznacza to, że w wielu przypadkach podatek będzie nieunikniony. Czasem jednak będzie inaczej.

Ulga mieszkaniowa – kiedy przysługuje?

W przypadku, kiedy chcemy sprzedać nieruchomość przed upływem wspomnianych pięciu lat, czasem istnieje możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Dzieje się tak, gdy uzyskany przychód przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Jeśli zatem chcemy sprzedać nieruchomość, a nabyć inną, w której zamierzamy zamieszkać, to możemy liczyć na ulgę. Nie musimy nabywać nowej nieruchomości od razu – mamy na to dwa lata od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Mówi się, że być może okres ten zostanie zwiększony do lat trzech, jednak na razie nic jeszcze nie wiadomo.

Czym są „własne cele mieszkaniowe”?

Katalog czynności, na podstawie których możemy skorzystać z prawa do ulgi mieszkaniowej jest stosunkowo szeroki. Obejmuje nie tylko zakup nowej nieruchomości, ale również – między innymi – kredyt związany z naszym lokalem mieszkalnym. Skorzystanie z ulgi i prawidłowe rozliczenie podatku wymaga odpowiedniego udokumentowania wydatków, a także właściwego obliczenia kwoty ostatecznej daniny. W razie wątpliwości możemy udać się do radcy prawnego, lub też adwokata, który pomoże nam ustalić, jaką część naszych wydatków można zakwalifikować do skorzystania z ulgi.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *