Egzekucja komornicza a 500+

Odkąd w Polsce wprowadzono program 500+, istnieje wiele nieścisłości związane z egzekucją komorniczą. Wciąż bowiem nie jest jasne, czy komornik może zająć pieniądze ze wspomnianego programu? Sytuacja staje się tym bardziej patowa, ponieważ ustawa zakazuje takich posunięć, jednak według komorników w momencie trafienia na rachunek bankowy 500 złotych na dziecko, tracą one swoją tożsamość, a co za tym idzie – mogą zostać przejęte na poczet długu.

Egzekucja komornicza 500+

Jest jednak na to pewne rozwiązane – aby nie doszło do egzekucji komorniczej pieniędzy z programu 500+, utworzone zostały tak zwane subkonta, czyli specjalne i bezpłatne rachunki rodzinne. Dzięki nim, nikt nie może zająć w ramach długu pieniędzy, które są na ów konto wpłacane. Aby jednak uruchomić taki rachunek, należy przedłożyć bankowi lub kasie zaświadczenie wystawione przez jednostkę, która wypłaca dane świadczenia. Należy również zawrzeć w informacji numer rachunku bankowego, z którego pieniądze będą przelewane.

Mimo to, istnieje również druga strona tegoż sporu. Każda kancelaria adwokacka nie będzie miała wątpliwości, iż pieniądze z programu 500+ są pewnego rodzaju dodatkiem rodzinnym, a co za tym idzie – zgodnie z art. 833 Kodeksu postępowania cywilnego – egzekucji komorniczej świadczenia te nie mogą podlegać.

Pieniądze, których nie da się zidentyfikować…

W ostatnim czasie bardzo często zdarzało się, iż komornicy przejmowali na poczet długów pieniądze właśnie z rządowego programu 500+. Nic dziwnego, bowiem urzędnicy tego pokroju bardzo często nie wiedzą tak naprawdę, z jakiego źródła pochodzą dane pieniądze, a co za tym idzie – po prostu je przejmują.

Jak już jednak wcześniej wspomniano, można się przed podobną sytuacją bronić za pomocą specjalnego konta socjalnego. Rachunki rodzinne powstały właśnie po to, aby ochronić pieniądze z programu 500+, ale i z innych świadczeń przed egzekucją długu. Dzięki temu, komornik nie ma żadnych możliwości, aby zajrzeć na subkonto, bowiem jest ono chronione przez polskie prawo. Inne rozwiązanie to pobieranie świadczeń rodzinnych do ręki, których w ten sposób nie obejmie egzekucja komornicza.

Jak założyć rachunek socjalny?

Subkonto chroniące pieniądze ze świadczeń rodzinnych przysługują każdemu beneficjentowi. Co ciekawe, założenie takiego rachunku jest banalnie proste i trwa zaledwie kilkanaście minut. Każdy adwokat doradzi podobny krok, bowiem bankowe konto socjalne gwarantuje bezpieczeństwo pieniędzy zarówno z programu 500+, jak i z alimentów oraz wszelkich zasiłków.

Aby założyć taki rachunek przez Internet, wpierw należy wybrać bank do prowadzone konta socjalnego, a następnie – wejść na jego stronę, wybrać zakładkę „zakładam konto” oraz wypełnić wymagane pola swoimi danymi. Konto zwykle jest otwierane w przeciągu około kwadransa. Po tym czasie można przyjmować środki z tytułu 500+, zasiłków, świadczeń rodzinnych, a także alimentów. Warto jednak również zgłosić to konto – za pomocą pisma – do komornika, bowiem musi mieć on świadomość, iż dany rachunek nie podlega egzekucji długu.

Oprócz 500+, na konto socjalne spływać mogą pieniądze między innymi z tytułu świadczenia pielęgnacyjnego, świadczenia po urodzeniu dziecka, samotnego wychowania dziecka, zasiłku dla opiekunów osób niepełnosprawnych, świadczenia wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny, świadczenia integracyjne, rodzicielskie, wypłacane z tytułu urlopu wychowawczego oraz dodatki dla sierot zupełnych, bądź też zasiłki zarówno celowe, jak i stałe, a także okresowe.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *