Zwrot podatku

Każdemu z nas zależy na zatrzymaniu jak najwięcej pieniędzy przy sobie, jedną z możliwości jest wykorzystanie możliwości zwrotu podatku. Wiadomość o nadpłaconym podatku wielu z nas cieszy, oznacza to, że w niedługim czasie na nasze konto trafi pieniężny zwrot. Powinniśmy jednak najpierw dowiedzieć się czy przysługuje nam zwrot podatku oraz czy pieniądze te nie zostaną pozyskane przez naszego wierzyciela.

Warunki zwrotu podatku

Na zwrot możemy liczyć po złożeniu odpowiedniej deklaracji, w której wymienimy wysokość przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym oraz kwoty zaliczek, wraz z wysokością składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Nadwyżka wpłaconego podatku wstępuje również, gdy podatnik korzysta z różnych ulg, zaliczają się do tego między innymi: ulga aborcyjna, prorodzinna czy rehabilitacyjna. Nie otrzymamy zwrotu, gdy wyniesie ona mniej niż 8,70 złotego, nie przepadnie jednak, kwota ta zostanie zatrzymana i przekazana na poczet kolejnych rozliczeń podatkowych. Gdy mamy wiele wątpliwości możemy się udać do kancelarii, w której uzyskamy odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania.

Czas oczekiwania na zwrot

Urząd Skarbowy ma obowiązek zwrócić nam nasze należności w terminie nieprzekraczającym 90 dni od złożenia przez nas deklaracji PIT w odpowiedniej placówce. Im wcześniej rozliczymy się z podatku, tym wcześniej powinniśmy dostać naszą nadpłatę. Urząd Skarbowy rozpowszechnia rozliczanie się z podatków elektronicznie, osoby wybierające tą możliwość mogą liczyć na szybszy zwrot. Warto wiedzieć, że jeśli nie dostaniemy nadpłaty podatku z urzędu skarbowego w ustawowo przewidzianym terminie, mamy prawo ubiegać się o należne odsetki za zwłokę w wysokości 8 procent w skali roku. Należy jednak pamiętać, że w momencie, gdy urząd ponosi korektę, czas na przykazanie zwrotu naliczany jest od początku. Zwrot podatku następuje: na wskazany rachunek bankowy podatnika obowiązanego do posiadania rachunku bankowego lub w gotówce, jeżeli podatnik nie jest obowiązany do własnego rachunku bankowego, chyba że zażąda się zwrotu nadpłaconego podatku na niego.

Dłużnicy, a zwrot podatku

Osoby, które cieszą się ze zwrotu podatku, a są dłużnikami powinny wziąć pod uwagę, że mogą nie otrzymać pieniędzy. W takim wypadku pomóc nam może radca prawny, który wszystko wytłumaczy i rozpatrzy całą sytuację. Jeśli komornik zwróci się o zaliczanie podatku na poczet spłaty długu, urząd skarbowy będzie musiał przelać środki na poczet danego długu. Komornicy mogą zająć całą kwotę bez zbędnych formalności, według art. 902 §1 Ordynacja podatkowa obejmuje także wierzytelności przyszłe. W przypadku zajęcia pieniędzy, dostaniemy odpowiednie pismo, według art. 896 §1 powinniśmy zostać powiadomieni o całej sytuacji. Jeżeli uważamy, że procedury nie są odpowiednio przestrzegane, warto skorzystać z usług adwokata, który ma prawo uzyskać pozwolenie na osobiste przelanie tych pieniędzy na rzecz długów klienta.

Najważniejsze informacje

W deklaracji PIT podatnik może podać kwotę do zapłaty albo nadpłaty podatku, w drugim przypadku nadpłata będzie zwracana w przeciągu 3 miesięcy. Jeżeli mamy wątpliwości warto udać się do radcy, który pomoże nam nawet w ciężkich przypadkach. Gdy zależy nam na szybkim uzyskaniu pieniędzy powinniśmy złożyć pit elektronicznie, aby mieć szansę na szybszy przelew. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość sprawdzenia na stronie Ministerstwa Finansów stanu realizacji zwrotów. Należy wybrać tylko właściwą izbę administracji skarbowej, urząd skarbowy oraz PESEL lub NIP w zależności od formy, którą wybraliśmy podczas składania zeznania podatkowego.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *